دانشجویان شیمی کاربردی 89 دانشگاه زابل
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


باسلام
به وبلاگ علمی و تفریحی شیمی کاربردی ورودی 89 دانشگاه زابل خوش آمدید.
اگر انتقاد یا پیشنهادی در مورد بهتر شدن وبلاگ داشتید میتونید از طریق پورتال مدیر وبلاگ با ما در ارتباط باشید.
از اینکه به وبلاگ ما سر زدید ممنون

aghaz8958@yahoo.com

مدیر وبلاگ :مدیر وبلاگ
آرشیو وبلاگ

در آزمون كارشناسی ارشد مجموعه شیمی 6 عنوان درسی تعریف شده است، كه البته ضرایب آن­ها با توجه به نوع گرایش متفاوت است:

1ـ زبان عمومی و تخصصی

2ـ شیمی آلی

3ـ شیمی معدنی

4ـ شیمی تجزیه

5ـ شیمی فیزیك

6ـ شیمی كاربردی

.

.

.

.ادامه مطالب

« زبان عمومی و تخصصی »

ضریب این درس برای تمام گرایش‌های مجموعه شیمی (1) و تعداد سئوالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد 30 سئوال می‌باشد. همان‌طور كه از نام درس پیداست، تعدادی از سئوالات این درس زبان عمومی و تعدادی از آن‌ها نیز مربوط به اصطلاحات و متون تخصصی رشته­ شیمی می‌باشد. بدون تردید اگر دانشجویان در درس زبان حداقل‌هایی را داشته باشند مطالعه و سرمایه‌گذاری در این درس می‌تواند منطقی باشد. معمولاً منبع درس زبان تخصصی در اكثر رشته‌ها در دانشگاه‌های مختلف فرق می‌كند و اساتید این درس به صورت سلیقه‌ای منابع و یا جزوات مورد نظر خود را به دانشجویان معرفی می‌كنند. خواندن كتاب‌های زبان عمومی و همچنین زبان تخصصی موسسه مدرسان شریف برای رسیدن به تسلط در این درس كفایت می‌كند. در كتاب زبان عمومی مطالب گرامری و یك سری لغات و اصطلاحات عمومی و همچنین تست‌های عمومی رشته‌های مختلف گنجانده شده و داوطلبان حتی در صورت فراموشی درس زبان می‌توانند خود را به سطح مطلوبی با استفاده از این كتاب برسانند. در كتاب زبان تخصصی موسسه مدرسان شریف علاوه بر بررسی و ارایه پاسخ تشریحی و ترجمه‌ی تست‌های كنكورهای كارشناسی ارشد سال‌های قبل (از سال 92ـ 75) لغات، اصطلاحات و متون رایج در رشته­ شیمی به همراه ترجمه آن‌ها گنجانده شده و ضمن آموزش و ترجمه متون مختلف، تست‌های چهارگزینه‌ای تألیفی برای آشنایی هرچه بیشتر داوطلبان آزمون كارشناسی ارشد با سئوالات درس زبان تخصصی رشته مجموعه شیمی آورده شده است.


« شیمی آلی »

(دروس آلی 1، 2 و 3 جداسازی و شناسایی تركیبات آلی و كاربرد طیف‌سنجی در شیمی آلی، شیمی فیزیك آلی)

تعداد سئوالات این درس در آزمون دانشگاه سراسری 30 سئوال و ضریب آن برای گرایش‌های شیمی آلی، فیتوشیمی و شیمی پلیمر (2) و برای سایر گرایش‌ها ضریب (1) دارد. برای داوطلبان این سه گرایش مهمترین درس محسوب می‌شود و به نوعی می‌توان گفت برای متقاضیان سه گرایش ذكر شده هر تست شیمی آلی كه درست جواب داده شود با دو تست از دروس دیگر كه درست جواب داده شده‌اند، برابری می‌كند. منابع مهم این درس كتاب‌های شیمی آلی تألیف موریسون و بوید و همچنین مک موری می‌باشند. به دلیل ترجمه بودن این كتاب ها و توضیحات كم در بعضی مباحث (بیشتر با شكل‌ها و نشان دادن مراحل تشكیل و فرآیند تبدیل یك ماده، توضیح داده شده است) داوطلبان در فهم این درس دچار مشكل می‌شوند. تركیبات و واژه‌های استفاده شده در این درس بعضاً شبیه به هم می‌باشد و این یكی دیگر از مشكلات این درس است. انتشارات مدرسان شریف برای شیمی آلی كتاب كامل و مفیدی را به جامعه علمی كشور عرضه كرده است. در این كتاب سعی شده با توضیحات فارسی داوطلب مفاهیم را گام به گام فرا بگیرد و مؤلف سعی کرده حتی المقدور با دسته‌بندی انجام شده در ذهن خواننده نیز این تفكیك انجام شود. بررسی و پاسخ تشریحی به تمام تست‌های آزمون ارشد در دانشگاه سراسری در 15 سال گذشته و همچنین آوردن پاسخ تشریحی به تست‌های منتخب دانشگاه آزاد از سال 1380 تا 1390، داوطلبان این رشته را به لحاظ آشنایی با انواع تست‌های قابل طرح برای این درس در شرایط خوبی قرار می‌دهد. تست‌های خودسنجی طبقه‌بندی شده با پاسخ كلیدی در پایان هر فصل برای تمرین بیشتر، از دیگر مشخصات كتاب شیمی آلی انتشارات مدرسان شریف می‌باشد.


« شیمی تجزیه »

( دروس تجزیه 1و2 و شیمی تجزیه دستگاهی )

تعداد سئوالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری 30 سئوال و ضریب آن برای گرایش شیمی تجزیه (2) و برای سایر گرایش‌ها (1) می‌باشد. منابع مهم این درس كتاب‌های شیمی تجزیه تألیف اسكوگ، هالر، وست و ... می‌باشند. مانند سایر كتب این رشته كتب مرجع این درس نیز لاتین می‌باشند و به همین دلیل داوطلب برای آماده شدن در آزمون کارشناسی ارشد، به كتابی با آموزش ساده‌تر، تعداد تست‌ها و مسئله‌های حل شده بیشتر و همچنین دارای نگرش كنكوری نیاز دارد و این مهم با زحمات آقای حسین رباط جزی (فارغ‌التحصیل كارشناسی ارشد، رتبه 3 شیمی از دانشگاه صنعتی شریف) و همچنین جناب آقای دكتر سیروان محمدی آذر در كتاب انتشارات مدرسان شریف صورت گرفته است. در این كتاب بیشتر از هر چیز توضیحات فارسی و قابل فهم در مباحث، مدنظر مولفین بوده است. ارایه تست‌های تألیفی فراوان ضمن آموزش به داوطلب این امكان را می‌دهد تا كم كم تسلط نسبی خوبی در این درس پیدا كند. تست‌های طبقه‌بندی شده از آزمون‌های دانشگاه سراسری در 15 سال گذشته و آزمون‌های دانشگاه آزاد در 10 سال گذشته به طور كامل بررسی و برای آن‌ها پاسخ تشریحی ارایه شده است. با توجه به درصد كسب شده از سوی رتبه‌های برتر موسسه مدرسان شریف با مطالعه‌ی این كتاب، توصیه می‌شود تمام داوطلبان این كتاب را مطالعه كنند.


« شیمی معدنی »

( دروس شیمی معدنی 1 و 2، آلی فلزی )

تعداد سئوالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری 30 سئوال و ضریب آن برای داوطلبان گرایش شیمی معدنی (2) و برای سایر گرایش‌ها ضریبش (1) است. سرفصل‌های این درس شامل بررسی مفاهیم بنیادی شیمی معدنی (ساختار الكترونی اتم‌ها و مولكول‌ها، خواص تناوبی عناصر،‌ ساختار لوییس، اوربیتال‌های مولكولی، گروه‌های نقطه‌ای، شكل هندسی مولكول‌ها و همچنین بررسی اصول نظری تركیبات كمپلكس، ساختار و واكنش‌پذیری كمپلكس‌ها می‌باشد. دو منبع معروف برای این درس وجود دارد، كتاب شیمی معدنی جیمز هیویی جلد 1و2و3 و كتاب شیمی معدنی تألیف دكتر آقا بزرگ جلد 1و2، به لحاظ سخت بودن مطالب عده‌ای از داوطلبان عقیده دارند، تسلط بر مفاهیم این درس برای تست‌زنی سخت‌تر از درس شیمی آلی می‌باشد و آن هم به لحاظ دامنه طرح سئوالات این درس می‌باشد. انتشارات مدرسان شریف برای این درس نیز كتابی به قلم آقایان دكتر علیرضا شایسته و ابوالقاسم سعیدی به بازار كتاب عرضه كرده است. در كتاب شیمی معدنی انتشارات مدرسان شریف تمام مباحث فصل‌بندی و در هر فصل با توجه به نیاز بخش‌بندی‌های لازم صورت گرفته است. آموزش ساده و روان مطالب در هر فصل، ارایه تست‌ها و پاسخ‌های تشریحی طبقه‌بندی شده آزمون‌های دانشگاه سراسری از سال 1375 تا 1392 و آزمون دانشگاه آزاد از سال 1380 تا 1392، ارایه تست‌های تكمیلی در پایان هر فصل این كتاب را در بین كتب دیگر در این زمینه كاملاً متمایز كرده است.


« شیمی فیزیك »

( دروس شیمی فیزیك 1و2، كوانتوم و طیف‌سنجی )

تعداد سئوالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری 30 سئوال و ضریب آن برای گرایش‌های شیمی فیزیك و آموزش شیمی (2) و برای گرایش شیمی دریا (صفر) و برای سایر گرایش‌ها ضریب آن (1) می‌باشد. از بین دروس شیمی می‌توان این درس را جزء دروس آسان نسبت به سایر دروس دانست. (هرچند گروهی این عقیده را ندارند) با توجه به مباحث آن كه اكثر آن‌ها براساس یك سری تعاریف، نمودارها و فرمول‌های نه چندان پیچیده می‌باشد می‌توان در صورت صرف وقت مناسب به درصد خوبی در این درس، دست یافت. منابع مهم این درس كتاب‌های شیمی فیزیك اتكینز، ترجمه‌ی دكتر علی اكبر صبوری و دكتر علی اكبر میرزائی، كتاب شیمی فیزیك و همچنین كتاب مكانیك كوانتومی و طیف‌سنجی مولكولی ایرالوین، ترجمه‌ی دكتر غلام رضا اسلام‌پور و دكتر علی مقاری می‌باشند. انتشارات مدرسان شریف برای این درس نیز كتاب شیمی فیزیك خود را به داوطلبان رشته‌ی شیمی ارایه كرده است. كتاب به هفت فصل مجزا تقسیم شده و در هر فصل، با بخش‌بندی‌های مناسب، مطالب با توضیحات كامل از پایه آموزش داده شده است. مثال‌های متعدد در حین آموزش درس، داوطلب را به تسلط كامل در هر مبحث می‌رساند. در پایان هر فصل تمام تست‌های آزمون كارشناسی ارشد دانشگاه‌های سراسری و آزاد مربوط به آن فصل با پاسخ تشریحی آن‌ها گنجانده شده است. مطالعه‌ ی كتاب شیمی فیزیک انتشارات مدرسان شریف برای كسب موفقیت در این درس به تمام داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد رشته‌ی شیمی توصیه می‌شود.


« شیمی كاربردی »

( دروس اصول محاسبات شیمی صنعتی، شیمی صنعتی 1و2، اصول تصفیه آب و پساب‌های صنعتی و خوردگی فلزات )

تعداد سئوالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری 30 سئوال و ضریب آن برای گرایش‌های شیمی كاربردی و پیشرانه‌ها (2) و برای گرایش نانوشیمی ضریب (1) و برای سایر گرایش‌ها ضریبش صفر است. به لحاظ اهمیت، گرایش‌های فوق جزء انتخاب‌های ثانویه برای داوطلبان رشته‌ی شیمی می‌باشند و به تبع همین موضوع داوطلبان كمتری در این رشته شركت می‌كنند و به همین دلیل هیچ منبع مناسبی در بازار كتاب برای این درس وجود ندارد. اساساً دروس شیمی کاربردی بیشتر جزء دروس رشته‌ی «مهندسی شیمی» می‌باشد تا خود رشته‌ی شیمی، كمااینكه منابع آن كتاب‌های عملیات واحد در مهندسی شیمی، تألیف وارون مك كیب، ترجمه‌ی عطاا... امینی و بهرام صالحی، كتاب اصول تصفیه آب و پساب‌های صنعتی، تألیف دكتر محمد چالكش امیری می‌باشند. به همین منظور انتشارات مدرسان شریف كتابی خلاصه و مفید و با در نظر گرفتن تمام سرفصل‌ها و عنوان‌های مختلفی كه این درس دارد، به بازار كتاب عرضه كرده است. تیم مؤلفین این مجموعه هر كدام با توجه به تخصص خود در دروس یاد شده، مفاهیم را به طور كاملاً قابل فهم توضیح داده‌اند و با تعداد تست‌های كافی داوطلب را با خود همراه كرده‌اند. تست‌های آزمون‌های كارشناسی ارشد و آزاد در این كتاب به صورت كاملاً دقیق بررسی و به آن‌ها پاسخ تشریحی داده شده است این كتاب برای اولین بار از بهار 1389 در سراسر كشور ارایه شده است.


ضرایب و گرایش های مجموعه شیمی (آزمون سراسری)

ردیف

نام درس

ضریب درس در كنكور

شیمی فیزیك

شیمی الی

شیمی معدنی

1

زبان عمومی و تخصصی

1

1

1

2

شیمی آلی

1

2

1

3

شیمی معدنی

1

1

2

4

شیمی تجزیه

1

1

1

5

شیمی فیزیك

2

1

1

6

شیمی كاربردی

صفر

صفر

صفر

ردیف

نام درس

ضریب درس در كنكور

شیمی تجزیه

شیمی كاربردی

فیتوشیمی

1

زبان عمومی و تخصصی

1

1

1

2

شیمی آلی

1

1

2

3

شیمی معدنی

1

1

1

4

شیمی تجزیه

2

1

1

5

شیمی فیزیك

1

1

1

6

شیمی كاربردی

صفر

2

صفر

ردیف

نام درس

ضریب درس در كنكور

نانوشیمی

آموزش شیمی

پیشرانه‌ها

1

زبان عمومی و تخصصی

1

1

1

2

شیمی آلی

1

1

1

3

شیمی معدنی

1

1

1

4

شیمی تجزیه

1

1

1

5

شیمی فیزیك

1

2

1

6

شیمی كاربردی

1

صفر

2

ردیف

نام درس

ضریب درس در كنكور

شیمی دریا

شیمی پلیمر

1

زبان عمومی و تخصصی

1

1

2

شیمی آلی

1

2

3

شیمی معدنی

1

1

4

شیمی تجزیه

1

1

5

شیمی فیزیك

1

1

6

شیمی كاربردی

صفر

صفر

- شیمی آلی شامل: دروس آلی 1،2 و 3 جداسازی و شناسایی ترکیبات آلی و کاربرد طیف سنجی در شیمی آلی، شیمی فیزیک آلی

- شیمی معدنی شامل: دروس شیمی معدنی 1 و 2، آلی فلزی

- شیمی تجزیه شامل: دروس تجزیه 1 و 2 و شیمی تجزیه دستگاهی

- شیمی فیزیک شامل: دروس شیمی فیزیک 1 و 2، کوانتوم و طیف سنجی

- شیمی کاربردی شامل: اصول محاسبات شیمی صنعتی، شیمی صنعتی 1 و 2، اصول تصفیه آب و پسابهای صنعتی و خوردگی فلزات

نوع مطلب :
برچسب ها : شیمی کاربردی، ارشد شیمی،
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 16 مهر 1392
پنجشنبه 2 آبان 1392 02:27 ق.ظ
سلام. خیلی خیلی متشکریم از لطفتون
علی عودیsalam. khahesh mikonam
:)
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic